Založ si blog

Cyklistický chodník na slovenský spôsob

Uhol pohľadu na tú istú vec majú dvaja ľudia rozdielny. A desiati ešte viac. Pre šoféra, ktorý nejazdil na bicykli, je každý cyklista v premávke „nepriateľ“ – a keď ho predbieha, dá mu to jasne najavo. Míňa ho totiž v bočnom odstupe 10 – 20 cm. Že by mohol cyklista skončiť pod kolesami jeho auta, to mu ani na sekundu nepríde na um.

Samozrejme, cyklisti by radi jazdili po samostatných koridoroch a neprepletali sa medzi autami, lenže v hlavnej metropole Slovenska takých takmer niet. Kým cez Rakúsko prejdete na bicykli po špeciálne vybudovaných cestičkách od nemeckého Passau až do Bratislavy, za Bergom sa bezstarostná jazda končí. A napríklad prejazd Kopčianskou ulicou v Petržalke po koryto Dunaja je priam hororovou záležitosťou.

Využívať pseudochodník pre cyklistov je väčším rizikom ako jazdiť po ceste plnej áut a výmoľov. Namiesto plynulej jazdy totiž cyklista musí každých 10 metrov striehnuť, či mu z niektorého dvora nevybehne auto, respektíve musí prekonávať „jamy“ na svojej cestičke. Namiesto toho, aby práve cyklistický chodník bol rovný a vozidlá, vychádzajúce z dvorov, mali na vozovke vypuklé prekážky, ktoré by ich nútili k ostražitosti – je to presne naopak.

Bike Way 6127G

No poďme ďalej. Kto na bicykli prichádza z Rakúska od Bergu po hrádzi popri Dunaji a chce sa dostať na Železnú Studienku – ten si teda užije. Len čo prejde cez Most Lanfranconi, ocitne sa v Mlynskej doline na obyčajnom chodníku popri ceste. Tadiaľ sa totiž dostane k ZOO. Chodník je však doslova rozorvaný, asfaltový povrch je narušený vyvýšeninami, pri prejazde ktorých vám poriadne cvaknú zuby. Nerovnosť, ktorú sme odfotografovali, patrí medzi najmenšie.Bike Way 6128G

Vzápätí nasleduje kaskadérska jazda cez poriadne vysoké obrubníky na úpätí Ilkovičovej ulice. Až po ich prekonaní nasleduje vykúpenie – jazda pozdĺž zoologickej záhrady je už plynulá, chodník široký a jeho povrch ideálne rovný. Takto to pokračuje až po križovatku na Patrónke; chválime nákupné stredisko Kaufland za vybudovanie ukážkového cyklistického chodníka (zatiaľ bez vyznačenia polovice pre chodcov a cyklistov). Dostávame sa k Patrónke na Lamačskú cestu a nastáva vytriezvenie z chvíľkového nadšenia: prejazd cez preplnenú zastávku autobusov a trolejbusov je prakticky nemožný. Predierame sa teda pešo medzi čakajúcimi chodcami. Na križovatke pri SAV sa zaraďujeme do cestnej premávky a vzápätí na zelenú prechádzame k Železnej Studienke. Hurá!Bike Way 6130G

…a tak si tu žijeme, v tejto našej veľkej dedinke zvanej Bratislava. Nehovoriac o katastrofálnom (životu nebezpečnom!) prejazde cez Devínsku cestu (smerom k Devínu i opačne), nehovoriac o neexistujúcej možnosti plynulého a bezpečného prejazdu na bicykli z centra do Rače alebo do Vajnor. Ešte že je tu pre cyklistov výborná cesta zo Železnej Studienky do Krasňan a Rače, či hrádza popri Dunaji, kadiaľ si môžu robiť výlety po južnom Slovensku.

Azda raz nastane čas, že aj vláda Slovenskej republiky nájde financie na komplexné a dôsledné doriešenie systému budovania cyklistických chodníkov, aby Slovensko nezaostávalo za vyspelými štátmi Európskej únie, keď už máme majstra sveta v cyklistike.

Ivan Václavík

Dve verzie jednej udalosti

19.10.2013

O tom, aký je život nevyspytateľný, by sa dali písať romány. Napríklad o vzťahu polície s verejnosťou. Slovenská polícia hrdo hlása, že pomáha a chráni. Nevdojak sa žiada vysloviť otázku: viac »

Nestačí len šliapať na plynový pedál

19.01.2013

Pred ôsmou hodinou rannou vzbudila moju pozornosť počas víkendového leňošenia strieborná Škoda Fabia. Do ticha zaznieval charakteristický zvuk preklzávajúcich pneumatík. A tiež kvílenie viac »

Fajčiarov len tak ľahko nedobehnú

10.01.2013

Fajčením v aute sa zanášajú sklá povlakom, ktorý nadväzne na to zhoršuje výhľad z vozidla. Popol, ktorý občas odpadne z cigarety, môže poškodiť čalúnenie sedadla. Napriek týmto rizikám viac »

svätojánska noc, oheň, ruka

Vo Varšave sa pokúsil upáliť muž. Asi na protest proti vláde

19.10.2017 22:15

Starší muž sa pred Palácom kultúry a vedy polial bližšie neurčenou tekutinou a potom sa zapálil.

ministerstvo hospodarstva slovenskej republiky

Štát zaplatil ďalšie milióny právnikom

19.10.2017 19:25

Vo februári zaplatila štátna firma milióny eur za právne služby advokátskej spoločnosti Dvorecký & Partneri. Minister hospodárstva Peter Žiga už dal zmluvu preveriť.

G20-GERMANY/

Putin: Uzavretie hraníc Ruska s Ukrajinou môže viesť k masakru

19.10.2017 19:22

Kyjev trvá na tom, aby bola na ochranu rusko-ukrajinských hraníc kontrolovaných separatistami vyslaná mierová misia OSN.

Divadla Štúdio tanca

Extrémista Kotleba chce zrušiť divadlo

19.10.2017 19:00

Kultúrna obec hovorí o útoku na slobodnú umeleckú tvorbu, ktorý počas Kotlebovho volebného obdobia nie je jediný.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 27270x
Priemerná čítanosť článkov: 1948x

Autor blogu

Kategórie