Založ si blog

Nestačí teória, liekom je prax

 

Štatistiky nehodovosti na slovenských cestách ukazujú alarmujúce čísla. Za jeden rok je u nás približne 22 000 dopravných nehôd. Účasť v premávke je najmä pre menej skúsených šoférov vstup do ringu. Aby sme sa dočkali viacej bezpečnosti na cestách, stretli sa v Centre bezpečnej jazdy pri Orechovej Potôni dopravní odborníci zo Slovenska, Rakúska, Maďarska, Poľska a Česka.

Spoločne hľadali spôsob ako znížiť alarmujúce číslo a zvýšiť bezpečnosť v cestnej premávke. Odborníci sa zhodli, že nielen na Slovensku by pomohol nový moderný systém vzdelávania vodičov.

„Ak by sme sa inšpirovali úspešnými zahraničnými príkladmi, mohli by sme výrazne znížiť nehodovosť aj na slovenských cestách,“ tvrdí Ing. Milan Troška, riaditeľ výcvikového programu Centra bezpečnej jazdy v areáli Slovakia Ring. V roku 2003 vstúpil v Rakúsku do platnosti zákon zahŕňajúci multifázové vzdelávanie. To v praxi znamená, že po absolvovaní autoškoly vodiči prejdú ďalšími dvoma kurzami v záujme zdokonaľovania šoférskej zručnosti. Jeden je v rámci autoškoly a druhý absolvujú na školení bezpečnej jazdy. Okrem dopravnej vyhlášky a základnej techniky ovládania auta sa tak noví vodiči naučia správne reagovať v krízových situáciách – napríklad, ak sa ich vozidlo dostane do pretáčavého, či nedotáčavého šmyku. Alebo si vyskúšajú reakcie auta počas aquaplaningu. Ruku na srdce – ktorý absolvent kurzu v autoškole toto dokáže zvládnuť.

Je prirodzené, že mladej generácii je vlastná ambicióznosť, chcú rýchlo veľa dokázať, n o neraz zabúdajú, že platia nejaké zákony fyziky, relativity, že náraz na pevnú prekážku môže byť už v malej rýchlosti nebezpečný.

Po prvých troch rokoch od uvedenia spomínaného zákona do praxe sa v Rakúsku znížila nehodovosť u začínajúcich vodičov o 28 percent. Tento príklad vedie k tomu, aby sme aj u nás uvažovali týmto smerom. Preto sa dnes dopravní odborníci rozprávajú o zavedení modernejšieho vzdelávacieho systému na Slovensku. „Ak by sme dnes naštartovali efektívnu debatu so všetkými relevantnými stranami, efektívne vzdelávanie by sa mohlo stať realitou už v blízkej dobe,“ myslí si Milan Troška.

Samozrejme, zodpovední rodičia dbajú na to, aby ich ratolesti po získaní vodičského preukazu aspoň čo-to vedeli o nástrahách neprimerane rýchlej jazdy – a nemusí to byť ani 60, či 100 km/h. Aby vedeli niečo o predvídavosti, ohľaduplnosti, o nebezpečenstvách, ktoré na  nich číhajú, keď si sadajú za volant auta.

„Aj keď sú dnes školenia bezpečnej jazdy nepovinné, našimi kurzami prejde ročne vyše 5 000 vodičov. U frekventantov sa stretávame iba s pozitívnymi reakciami. Sme teda oprávnene presvedčení, že povinné kurzy bezpečnej jazdy by výrazne prispeli k zvýšeniu bezpečnosti na slovenských cestách. Z praxe môžem potvrdiť, že na kurzy prichádzajú vodiči, ktorí vôbec nevedia správne reagovať v krízových situáciách,“ tvrdí Ing. Milan Troška.

Na to, aby sme mohli aj na Slovensku úspešne odštartovať nové, moderné vzdelávanie, musia si konečne sadnúť za jeden rokovací stôl viacerí odborníci – zástupcovia Ministerstva vnútra, Policajného prezídia, dopravní analytici, ale aj odborníci, od ktorých závisí plánovanie a modelovanie budúceho systému.

Vo všeobecnosti platí: múdry predvída aj za druhých. Tí predvídaví aj bez príkazu a zákonov zamieria do profesionálneho centra bezpečnej jazdy, aby sa poučili a zdokonalili. Predovšetkým vo vlastnom záujme.

 

 

Cyklistický chodník na slovenský spôsob

04.10.2015

Uhol pohľadu na tú istú vec majú dvaja ľudia rozdielny. A desiati ešte viac. Pre šoféra, ktorý nejazdil na bicykli, je každý cyklista v premávke „nepriateľ“ – a keď ho predbieha, dá viac »

Dve verzie jednej udalosti

19.10.2013

O tom, aký je život nevyspytateľný, by sa dali písať romány. Napríklad o vzťahu polície s verejnosťou. Slovenská polícia hrdo hlása, že pomáha a chráni. Nevdojak sa žiada vysloviť otázku: viac »

Nestačí len šliapať na plynový pedál

19.01.2013

Pred ôsmou hodinou rannou vzbudila moju pozornosť počas víkendového leňošenia strieborná Škoda Fabia. Do ticha zaznieval charakteristický zvuk preklzávajúcich pneumatík. A tiež kvílenie viac »

Trump

Senát USA podporil novinárov, odmietol tvrdenie o nepriateľoch ľudu

16.08.2018 21:03

Americký Senát vo štvrtok jednomyseľne schválil rezolúciu na podporu slobodnej tlače, v ktorej vyhlásil, že médiá nie sú nepriateľmi ľudu.

india, záplavy

Pri záplavách na juhu Indie zahynulo vyše 100 ľudí

16.08.2018 20:23

150-tisíc osôb muselo opustiť svoje domovy a kvôli vodu bolo uzavreté aj miestne letisko a nefungujú železnice.

Matteo Salvini

Pred kanceláriou Salviniho strany explodovalo výbušné zariadenie

16.08.2018 19:36

Pred kanceláriou talianskej vládnucej strany Liga v meste Treviso, ležiacom severne od Benátok, explodovalo v noci na štvrtok výbušné zariadenie.

POLÍCIA: Tragická dopravná nehoda

Povinné psychotesty pre starších šoférov?

16.08.2018 19:22

Debaty o tom, do akého veku môže človek jazdiť, rozpútala tragédia, ktorá sa stala Michalovciach. Na priechode zrazil 85-ročný šofér šesťročné dievča.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 29409x
Priemerná čítanosť článkov: 2101x

Autor blogu

Kategórie